Merre haladt Hódmezővásárhely a legutóbbi önkormányzati választások óta, mit ígértünk Önöknek és mit teljesítettünk, illetve mit nem? Hogyan lehetséges az, hogy Vásárhely nem kapott rezsitámogatást, mégis a kategóriánkban mi fejlesztettünk a legtöbbet, mi törlesztettünk a legtöbbet, mi adjuk a lakosoknak a legtöbbet? Rengeteg rágalom és támadás után beszéljünk végre a valóságról!
Szokatlan még, hogy egy városvezető, egy politikus tényszerűen elszámol ígéreteivel: esetemben a 2019-es kampányban tett 58 ígéretem megvalósítása napra pontosan követhető a honlapomon. Vannak, akik felelőtlenül ígérték, hogy tíz év alatt utolérjük Ausztriát, hogy eltörlik a sírmegváltási díjakat, 1500 fős céget hoznak városunkba, vagy akár csak adott utak, játszóterek felépítését, amit aztán soha nem váltottak valóra. Láthatóan hazugságokkal is lehet választást nyerni – ilyen volt az, hogy nem nyúlnak a rezsicsökkentéshez, hogy maradnak az árstopok, hogy nem szavazzák meg a fegyverszállítást vagy a szankciókat, hogy nem emelik az adókat, nem zárnak be kórházakat, iskolákat, vasútvonalakat (nem beszélve postahivatalokról és iskolabuszokról)… A hazudozás hagyományát én személy szerint elutasítom és elítélem, ahogy a korrupciót, a szegény emberek lenézését és a politikusok mérhetetlen és törvénytelen gazdagodását is. Óriási változás volt ez Hódmezővásárhely életében: 2018 óta nem a város vezetője gazdagodik milliárdokkal évente, hanem a város. A polgármester nem önkényúrként uralkodik az emberek felett, hanem szolgálja őket. Ennek köszönhető az is, hogy a korrupcióról bűzlő látványberuházások helyett mi Hódmezővásárhelyen az emberek kéréseinek, igényeinek megfelelő fejlesztéseket valósítunk meg, az uniós finanszírozás mellett a saját erőnkből.
Élő bizonyítékként arra, hogy milyen csodálatos gazdagság lehetne Magyarországon is, ha tisztességes politikusok vezetnék, mi az ország harmadik legszegényebb városában is képesek voltunk a korrupció felszámolása miatt hat év alatt nemcsak 7 milliárdnyi megörökölt adósságot visszafizetni, de ugyanilyen nagyságrendben saját beruházásokra is (kemping, játszóterek, játszóház, csúszdapark, parkosítások és épületfelújítások, óvoda- és bölcsődefejlesztések, napelemek és útépítések, járdák és közösségi terek). Az elmúlt harminc év örökségeként az egyik legalacsonyabb saját adóbevétellel rendelkezünk (ide befolyásos vezetőink ellenére, vagy akár éppen miattuk sem érkezett egyetlen Mercedes, Audi, Electrolux, Lego, Bosch, de még egy Continental vagy Givaudan sem), a megyei jogú városok között nálunk legnagyobb a munkanélküliség és legalacsonyabbak a bérek. Hat év alatt mégis a 10. helyre került városunk a 25 város rangsorában, közvetlen Szegedet követve, őket utolérve, és három kategóriában is mi vagyunk a legjobbak az országban: a közterületeink állapotával, a hulladékkezeléssel, és a városi tömegközlekedéssel nálunk a legelégedettek az emberek a kormányzati felmérés szerint.
Más országos felmérések azt is kimutatták, hogy hosszú évek óta Hódmezővásárhely a legbiztonságosabb megyei jogú város, emellett a Korrupciókutató Központ számai igazolták, hogy bár 2017-ig városunk volt az országban a legkorruptabb, mára mi lettünk a legkevésbé korrupt település. Büszkék lehetünk a városi önkéntességre (szemétszedés, faültetés, fűnyírás, óvodák és közterek felújítása), adakozásra (Hősök tere felújítása, Rotary-sétány, városháza felújítása, étel- és ruhaosztások), a közszereplők egyedülálló elszámoltathatóságára is (nyilvános vagyonnyilatkozatok a családtagokra is, átlátható és teljeskörű politikai kampányelszámolás, amiben három hatóság mellett még a titkosszolgálatok sem tudtak semmi kifogást találni). 10 napos borfesztivállal, heti ingyenes köztéri kulturális programokkal, újra megrendezett majálissal, esetenként sörfesztivállal, mártélyi kavalkáddal, karácsonyi vásárral hoztunk életet a belvárosba. A lakosság kérésére sűrítettük és ingyenessé tettük a buszközlekedést, javítottuk és hamarosan teljesen felújítjuk a tíz éve még korrupciós botrányáról elhíresült LED-es közvilágításunkat, kiharcoltuk az ATEV bűzszűrő felszerelését, a közveszélyes Emlékpont homlokzatának felújítását, és sikerrel pályáztunk a kormánytól független uniós fejlesztési forrásokra is. Hódmezővásárhely a rettegéstől és korrupciótól megszabadulva végre szabadon fejlődik, annak ellenére, hogy egyesek ezt akadályozni szeretnék.
De nézzük, mit ígértünk négy éve és mit teljesítettünk?
1. Szociális területen a 11 ígéretből 9 teljesült és maradék kettő is hamarosan révbe ér (100%)
2. Közlekedés: 4 ígéretből 3 teljesült, egyet a kormány megakadályozott (75%)
3. Vállalkozások fejlesztése, támogatása: mindhárom vállalásunkat teljesítettük (100%)
4. Városfejlesztés: 12 ígéretből 10 teljesült, egy folyamatban, egyet a kormány leállított (83,3%)
5. Lakhatás: mind a 2 ígéret teljesült (100%)
6. Közterületek: 12 ígéretből 11 teljesült (91,7%)
A hulladékgyűjtő szigetek visszaállítása, üveg és fáradt olaj gyűjtéssel kiegészítése, a bérházas övezetek bevonása a szelektív gyűjtésbe, és a hulladékudvar megnyitása és az illegális lerakók felszámolása mellett az ATEV bűzszűrő felszereltetése évtizedes kérései voltak a vásárhelyieknek, amit az előző vezetés egyszerűen képtelen volt, vagy nem is akart teljesíteni. A köztéri kukákat, kátyúkat, a fák locsolását a vidéki Magyarországon egyedülálló módon egy mobiltelefonos applikáció segítségével vezényeljük, pótoltuk a hiányzó utcatáblákat (2024-re 2500 darabbal befejezzük a programot), közösségi sütögetőket telepítettünk, felújítjuk a közvilágítást, és fásítási és szemétszedési akciókat hirdettünk. A vállalásokon felül, adományokból tettük rendbe a Hősök terét, a Rotary sétányt, szabadítjuk ki a kőfalat a Tóalj 13 elbontásával, tettük beláthatóvá a Szántó-Lévai kereszteződést, újítottuk fel a város valamennyi történelmi köztéri kútját, alakítottuk évelővé a virágágyásainkat, fenntarthatóvá a körforgalmainkat, és vezettünk be az augusztusi vihar után kedvezményes favizsgálati lehetőséget a fakivágási kérelmek szakszerű elbírálására. Sajnos a Kása Erdő aszfaltozott kerékpáros és futóútjának építése már egy másik ciklus fejlesztése lesz.
7. Átláthatóság: 8 ígéretből 7 teljesült, egy 2024-ben fog (100%)
8. Környezetvédelem: 3 ígéretből 3 teljesült (100%)
Elkészült a városi klímastratégia (sőt, azóta a zöldkataszter, kerékpárforgalmi terv, és napelemtérkép is folyamatban van), rendszeres a szemétszedés, fontos a környezetvédelem és zöldítés, a fenntarthatóság és az energiatakarékosság is minden területen a város működtetése során. A Zöld Pont iroda mintegy egy évig működött, de szolgáltatásait az önkormányzat azóta is minden lakosnak ajánlja. Ez az egyik terület, ahol Hódmezővásárhely az ország legjobbjai közé került.
9. Egészségügy: 3 ígéretből törvényi akadályok miatt egy sem teljesült (0%)
A 2019-es programalkotásnál még bíztunk a járóbetegellátás önkormányzati kézbe kerülésében (egyes más városokkal, kerületekkel ellentétben Hódmezővásárhelyen a törvény vette el a rendelőintézetet is a kórházak államosításakor, és bár 2022-ben célul tűztük ki az önkormányzatokhoz visszakerülést, a választás eredménye miatt ezt megvalósítani nem tudjuk), ennek hiányában azonban nem tehettünk érdemi lépéseket a kórházi ágyak, a várólisták, és a kórtermek felújítása kérdésében. A kórház vezetése minden témában elutasította az együttműködést, még a kőfal alatti területek területcserével történő városképi megújítására sem kapunk választ. A kormány 2023-ban az ügyeletet és a védőnői szolgálatot, 2024-ben pedig akár a háziorvosi ellátást is elveheti az önkormányzatoktól – addig azonban ezen területeket kiegészítve Hódmezővásárhely városa immár 2 éve biztosít ügyeleti fogorvosi ellátást a vásárhelyieknek, ami azelőtt hiányzott. A COVID alatt szintén a város biztosított maszkokat, segített az oltások regisztrációjában, és támogatta a védekezésben résztvevőket is. 2023-ban a kormány által külföldi háborúkba küldött és ott megsérült vásárhelyi honvédeknek ajánlottunk fel érdemi anyagi támogatást.